Feliks Audio Arioso 2A3 z wyjściem słuchawkowym

Arioso to klasyczny wzmacniacz single ended (SE)na dużej triodzie bezpośrednio żarzonej 2A3 (tzw.DHT). Jest to wzmacniacz o niewielkiej mocy nominalnej bo zaledwie 3,8W. Wzmacniaczy takich używa się w celu wysterowania bardzo efektywnych zestawów typu horn lub open baffle. Zaletą ich jest dobra synergia z lekkimi papierowymi membranami. Lampy 2A3 obok 300B to bardzo docenione bańki i choć zasada pracy układów SET  jest bardzo leciwa to nadal cieszą się one popularnością. Warunkiem satysfakcji jest dobranie odpowiednich głośników. Arioso, podobnie jak inne konstrukcje tego typu, z inżynieryjnego punktu widzenia ma parametry przeciętne. Jednak kto raz usłyszał wzmacniacz, w towarzystwie odpowiednich membran, wie że taki dźwięk może się bardzo podobać. Gładkość, dynamika, obecność dźwięku są ogromnymi atutami. Ma się wrażenie że dźwięk oddycha, że jest względem nas w przełożeniu 1:1. Głosy ludzie brzmią przepięknie, wszystko jest nasycone i obecne. Ten niepowtarzalny charakter skłonił mnie do zakupu tej konstrukcji, którą wcześniej przez tydzień gościłem u siebie w postaci modelu demo.

Eksperymenty ze słuchawkami, wtedy podłączanymi bezpośrednio do wyjść kolumnowych (odczepy na 8 Ohm), pokazały że wzmacniacz jest w stanie bardzo dobrze współpracować z niektórymi nausznikami. Oczywiście ze względu na przełożenia transformatora najlepiej jeśli będą to słuchawki o niskiej skuteczności (ok.90 dB) i impedancji około 30-50 Ohm. jednak również wysoko-omowe modele Beyerdynamic wypadają dobrze. Trzeba jednak mieć na uwadze że o ile przy odgrodach o skuteczności 95 dB wzmacniacz jest praktycznie cichy jak skała o tyle w nausznikach jest słyszalny lekki (na prawdę lekki) brumek. Jest to skutek zastosowania bezpośredniego żarzenia triód. W świecie są szeroko opisane wrażenia z połączenia modeli Grado z wzmacniaczami na 2A3. Model na zdjęciach to realizacja mojego indywidualnego zamówienia. Względem wersji podstawowej dodane zostały:

  • pilot
  • 2 dodatkowe wejścia liniowe
  • wyjście bezpośrednio po stopniu przedwzmacniacza (umożliwia sterowanie dodatkową końcówką mocy.
  • pozłacany selektor ELNA kierujący sygnał na kolumny lub do wyjścia słuchawkego
  • wyjście słuchawkowe

Dodatkowo standardowe lampy sterujące to obecnie Tung Sol 6f8g, które zostały wstawione w miejsce stockowych Tung Sol 6sn7 z obecnej produkcji.

Wzmacniacz gra bardzo dobrze. Rasowe brzmienie SET które świetnie się sprawdza z moimi szerokopasmowymi głośnikami jak również okazjonalnie ze słuchawkami.

Strona producenta

IMG_8904 IMG_8893 IMG_8897 IMG_8898 IMG_8903 IMG_8911 IMG_8895 IMG_8890 IMG_8894IMG_8913 IMG_1317-1024x768

 

 

3 myśli na temat “Feliks Audio Arioso 2A3 z wyjściem słuchawkowym

  1. Trochę jak dla mnie za mało opisu brzmienia samego wzmacniacza, porównania z innymi…więcej śmiałości..he,he.

  2. Przydałby się opis porównania z tranzystorami wykazanie przewag, zalet lampowca na tle tranzystora. Ciekawa też byłby walka Arioso vs Espressivo…

Dodaj komentarz