Jak wybrać odpowiednie dla nas słuchawki

Pierwsze podstawowe pytanie: w jaki sposób będziemy ich używać? Czy potrzebujemy dźwięku

 • mobilnego

czy

 • stacjonarnego.

Jeżeli interesuje nas pierwsza kategoria, sprzęt mobilny, to najważniejszymi cechami powinny być:

 1. solidna budowa
 2. możliwość złożenia słuchawek
 3. wytrzymały przewód
 4. konstrukcja typu zamkniętego (nauszne lub wokół-uszne) lub dokanałowego
 5. pilot na przewodzie
 6.  warto pamiętać też o częściowej bryzgoszczelności

Warto zaznaczyć że używanie nauszników na zewnątrz to specyficzne warunki. Przy wyborze brzmienia warto zwrócić uwagę że kiedy przemieszczamy się odbiór ilości niskich tonów jest inny niż przy odsłuchu w zamkniętej przestrzeni. Wiąże się to z hałasem zewnętrznym. Dlatego warto sprawdzić, planowany model przed zakupem, w rzeczywistych warunkach. Obecnie wiele sklepów oferuje bardzo szeroką gamę outdoorowych słuchawek. Poza brzmieniem pamiętajmy o zwyczajnej ergonomii; czy słuchawki nie maja ostrych krawędzi, czy przewód nie ma tendencji do zbytniego splątywania, czy firma oferuje dobry serwis dostępny w kraju.

Jeżeli natomiast rozważamy delektowanie się dźwiękami muzyki w pomieszczeniach zamkniętych, w pracy lub domu to kryteria prezentują się nieco inaczej i są nimi:

 1. Solidna obudowa
 2. Otwarta lub półotwarta konstrukcja
 3. Szeroko pojęta wygoda podczas długiego słuchania
 4. Ogólny poziom dźwięku słuchawek adekwatny do towarzyszących komponentów
 5. Dystrybucja i sprawny serwis w kraju
 6. Dobrej jakości wykończenie i design, jest to przedmiot na który będziemy patrzeć kiedy akurat nie słuchamy muzyki

Proces wyboru właściwego modelu potrafi trwać całkiem długo. Jest to nie jako przedmiot osobisty. Aby mieć satysfakcję trzeba połączyć wiele czynników. Na co komu wspaniałe nauszniki, jeśli posiadamy sprzęt nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniego napięcia lub amperażu. Tutaj warto sobie uświadomić konsekwencje jakie potrafią nieść za sobą pełnowymiarowe nauszniki. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy:

 • chcę kupić słuchawki wysokiej jakości który będą w stanie grać z urządzeń które już posiadam
 • czy chcę kupić słuchawki i odpowiedni do nich wzmacniacz

Opcja pierwsza jest możliwa do zrealizowania i na pewno da dużo satysfakcji, jeśli jednak chcemy mieć możliwość szlifowania naszego systemu i walki o niuanse w jakości brzmienia to zestaw ze wzmacniaczem będzie dawać nam więcej możliwości. Zarówno pod kątem dostrajania jak i napędzenia większej ilości nauszników.

Czy są jakieś sprawdzone zestawy słuchawki + wzmacniacz? Otóż nie, przynajmniej ja nie zaryzykowałbym takiego stwierdzenia. Tutaj nie ma jednego wzorca. W świecie Hi-Fi i Hi-End obracamy się wokoło urządzeń posiadających swój styl brzmieniowy, jest to dla jednych ułomność a dla innych zaleta. Ważne jest to aby to naszym uszom i nam samym wyszło na dobre. Wszystkie recenzje, prezentacje, mity i legendy są tylko częścią prawdy o dźwięku jako takim.

Wybierając słuchawki do słuchania w domu nie można zapominać o wygodzie.  Dajmy sobie czas, nie podejmujmy pochopnych decyzji. Najlepsze zakupy to te, do których jesteśmy przekonani a nie dokonujemy ich w chwilowym afekcie.  Podaż produktów ze świata słuchawkowego jest ogromna, największa w historii. Niektóre modele kuszą ceną, inne wyglądem, inne posiadają innowacyjne rozwiązania. To wszystko jednak musi się zgrać. Szczerze odradzam zakup słuchawek tylko pod kątem ‚najlepszej jakości’. To nic nie oznacza. Wszystko ma wady i zalety.

Ciąg dalszy poradnika nastąpi wkrótce…

 

 

 

Dodaj komentarz