Recenzja porównawcza słuchawek Final Audio Design E1000 E2000C E3000C

Wstęp:

Można powiedzieć że rynek, nigdy wcześniej nie oferował nam takiej różnorodności i tak wysokiej jakości produktów audio. Nigdy wcześniej dostęp do mobilnego audio nie był tak duży. Dookoła nas jest przygniatająca oferta słuchawek, w równie dużej rozpiętości cenowej. Jak wiemy dążenie ku perfekcyjnej reprodukcji dźwięku nie ma granic w kwestii wydatków. Czasem jednak szukamy też urządzeń niedrogich, takich do użytku codziennego, takich które możemy zabrać ze sobą w bliższą lub dalszą podróż. Tutaj najpopularniejszym produktem są słuchawki douszne. Oczywiście najlepiej posiadać dedykowany odtwarzacz przenośny, który oferuje większe możliwości obsługi plików niż smartfon, niemniej to słuchawki są najistotniejszym punktem zabawy i już z rzeczonym smartfonem są w stanie dostarczyć nam jakość hi-fi. Modele które są przedmiotem recenzji pochodzą od uznanego na świecie producenta, marki Final Audio Design. Dzięki jakości produktów i bardzo dobrej obsłudze dystrybucyjnej przez firmę Fonnex, Final Audio stało się kilka lat temu cenioną marką również w naszym nadwiślańskim kraju. Oferta firmy FAD wielu osobom wyrafinowanego światka audiofilskiego jest bardzo dobrze znana, ale to właśnie tańsze i niższe modele pozwalają przekazać próbkę muzyki w wysokiej jakości do szerszej grupy klientów. W naszym kraju podczas wielu pikników technologicznych, wystaw audio, wydarzeń związanych z kulturą Japonii można odwiedzić stoisko Final Audio i posłuchać w zasadzie kompletnej oferty słuchawek tego producenta. To naprawdę rzadko spotykana sposobność do testów i porównań przez zakupem. Dodatkową zachętą może być też stylistyka słuchawek, która zawsze jest awangardowa i wytycza nowe trendy w tej branży.

Seria E prezentuje 5 modeli + dodatkowe warianty kolorystyczne lub z przewodem wyposażonym w mikrofon. Cechą charakterystyczną tej grupy są niewielkie rozmiary oraz zastosowanie pojedynczego przetwornika dynamicznego. Dwa najwyższe modele mają możliwość odłączania przewodów. W niniejszej recenzji skupię się na modelu E1000, E2000C oraz E3000c (dodatek „c” w nazwie oznacza wyposażenie przewodu słuchawkowego w mikrofon).

Ergonomia, wykonanie i wyposażenie:

E1000

To słuchawki posiadające korpusy z czarnego ABS dodatkowo ozdobionego tulejkami w wybranej wersji kolorystycznej (czarny/czerwony/niebieski). Jakość wykonania jest bardzo wysoka. Przewód jest grubszy niż w pozostałych dwóch modelach ale nie mamy tutaj opcji mikrofonu. W komplecie otrzymujemy też uboższy zestaw akcesoriów składający się w zasadzie z wymiennych tipsów. Silikonowe tipsy dostarczone w aż 5 rozmiarach przez producenta są bardzo dobrej jakości i mają właściwość dopasowywania się nie tylko to wielkości kanału słuchowego ale także jego krzywizn. Ergonomia i wygoda w trakcie słuchania stoją na bardzo wysokim poziomie.

E2000C

Mają obudowę z aluminium, w recenzowanym modelu pomalowaną na kolor czarny. Względem E1000 mają cieńszy przewód i są wyposażone w mikrofon. W komplecie poza 5-ma parami tipsów otrzymujemy: woreczek do przechowywania oraz silikonowe prowadnice zauszne umożliwiające pewniejsze założenie słuchawek. Ergonomia jest porównywalna, choć po przymierzeniu z E100o korpusy słuchawek E2000C są nieznacznie mniejsze (węższe i krótsze). Tylne dekielki słuchawek są estetycznie ażurowane – jakość obróbki metalurgicznej robi wrażenie.

E3000C

Mają obudowę ze stali wykończonej na wysoki połysk. Wykończenie słuchawek i rozmiar podobnie jak w modelu E2000C jest po prostu świetne. Akcesoria i ergonomia są bliźniacze jak w modelu powyżej.

Jeśli chodzi o izolację akustyczną 3 opisywanych modeli to jest przeciętna, podczas spaceru na zewnątrz dociera do nas całkiem sporo dźwięków otoczenia.

Brzmienie:

Platforma testowa: DAC ze wzmacniaczem Simaudio Moon 230HAD, wzmacniacz Sound Project Model 1, smartfon IPhone 7s, walkman Sony NWZ-B105FBLK

Rekomendowany przez producenta minimalny czas wygrzewania to 100h.

E1000 to słuchawki grające w sposób dość neutralny, choć przechylający się lekko w stronę ocieplenia. Najniższe tony należą raczej do tych skocznych i rytmicznych, nie sięgają do samych czeluści. Fani bardzo niskich rejestrów, tektonicznego basu i bardzo ciężkich gatunków muzycznych mogą poczuć się nieco zawiedzeni. Słuchawki z takiego przedziału cenowego są zawsze owocem kompromisów, dlatego w rewanżu za lekko lżejszy dół przychodzi bardzo swobodna i nasycona średnica. Fani muzyki akustycznej i wokali docenią ten zakres. Dzięki nasyceniu tego pasma i dobrej artykulacji mamy bardzo czytelną przestrzeń. Choć trzeba mieć na uwadze, że scena dźwiękowa rozgrywa się bardziej w obrazie stereo niż w głąb. Góra jest bardzo dobrze zbilansowana do reszty pasma.Nie zauważyłem jej wyostrzenia i po prostu dobrze wypełnia obraz reszty. Efektem strojenia tych słuchawek jest brzmienie szybkie, nasycone w średnicy, bezpośrednie i angażujące. Bardzo dobrze sprawdza się przy muzyce akustycznej. Słuchawki mają duży zapas skuteczności i bardzo dobrze radzą sobie podłączone do smartphone’a.

E2000C to słuchawki najbardziej rozciągnięte w paśmie a jednocześnie najbardziej rockowe z tej trójki. Mają dość wyraźnie zaznaczający się wyższy bas, lubiący narzucać swój charakter ale jednocześnie bardzo pożądany przy muzyce pop. Najniższego basu mamy też wyraźnie więcej niż w E1000. Słuchawki mają lepszą artykulację od modelu E1000, wszystko jest lepiej rysowane. Średnica wydaje się być jednak mniej wyeksponowana niż w E1000. W tym zakresie czuć lekkie przygaszenie w obszarze 2-4 kHz, natomiast góra jest mocniejsza i nadaje dźwiękowi pewną konturowość. Mamy więc tutaj słuchawki bardziej drapieżne, prezentujące nagrania bardziej dynamicznie, z większym zaangażowaniem. Nie ukrywam, że z całej trójki ten model mnie przypadł najmniej do gustu, głównie za sprawą takiego lekkiego przytkania średnicy. Słuchawki mają wiele zalet ale po prostu dla miłośników wokalu jako takiego mogą się okazać nie najlepszym wyborem. Niemniej dla wielu osób może to być pomijalne względem całościowego bardzo zgrabnego opanowania barwy tych słuchawek. Brzmienie jest angażujące i w tej półce cenowej jest w czołówce, ustępując jedynie konstrukcjom kilkuprzetwornikowym. Odnośnie repertuaru i sprzętu im dedykowanego stawiałbym na źródła naturalne, a co do samej muzyki to widzę w nich bardzo duży potencjał do muzyki elektronicznej.

E3000C są najbardziej spokojne z całej trójki. To słuchawki bardzo koherentne w brzmieniu. Są wręcz kremowe w przekazie, choć z dobrą artykulacją i bardzo naturalną górą. Na swój sposób są najbardziej wyrafinowane brzmieniowo, najbardziej równe w paśmie. W bezpośredniej konfrontacji z E1000, wydają się być wręcz ciemnawe, a zestawione z E2000C mają wyczuwalne stłumienie góry (choć sama średnica jest w nich bardziej otwarta i nie tak nosowa jak w E2000C). Można zauważyć też słabszą efektywność konstrukcji- słuchawki podłączone do tego samego źródła grają ciszej od pozostałych dwóch modeli i przy bardzo cichych nagraniach przeciętny smartfon może nie wysterować ich prawidłowo. Przestrzennie wypadają najlepiej, scena jest najbardziej obszerna, choć z pewnymi ograniczeniami związanymi z klasą samych słuchawek. Muszę jednak przyznać, że ten model spodobał mi się najbardziej brzmieniowo, głównie ze względu na wyrównanie pasma i mocniejsze wyeksponowanie niższej średnicy. Wokale są angażujące, przyjemne i bezpośrednie. Ten model okazał się być też najbardziej łaskawy dla słabszej jakości nagrań. Zarówno te zrealizowane kilka dekad temu, jak i realizacje współczesne były odtwarzane w sposób pozwalający na czystą radość z muzyki. Generalnie seria E daje przede wszystkim radość ze słuchania i daleko jej do analitycznego rysu.

Porównanie całościowe:

Jeśli szukamy słuchawek o barwie bliskiej neutralnej, jednocześnie nie zależy nam na funkcjonalności mikrofonu to najlepszym wyborem będą E1000. To słuchawki żywe ale nie posiadające męczących wyostrzeń. Świetne przy instrumentach akustycznych. Jeśli wolimy muzykę gitarową, cięższe brzmienie, hip hop, elektronikę to E2000 lub E2000C będą świetnym wyborem, te słuchawki mocniej akcentują dół i górę pasma. Natomiast najspokojniejszy i najbardziej nasycony w niższej średnicy przekaz popłynie z E3000 lub E3000C i ten model ma też największe oczekiwania co do wzmocnienia. Wszystkie oferują świetną jakość wykonania i bardzo ciekawy design. Są też bardzo wygodne i zajmują mało miejsca. Zależnie od repertuaru każdy model prezentował swoje zalety i z każdym z nich można było cieszyć się muzyką. Czas który spędziłem z tymi słuchawkami dał mi sporo frajdy. Owszem przesiadka na duże modele nagłowne pokazywała wyższą rozdzielczość i większą przestrzeń, jednak mobilność i rozmiar słuchawek dokanałowych dają ogromny luksus słuchania ich w tak odmiennych okolicznościach niż bycie ‚zacumowanym’ przy zestawie stacjonarnym, że nie ma co nawet porównywać tych dwóch światów… Jednym słowem każdy prawdziwy meloman doceni tak przystępne i uniwersalne słuchawki mobilne jak seria E od Final Audio Design. Doświadczenie można opisać jako zanurzenie się w muzyce, bez obserwowania każdego dźwięku z osobna…

Podsumowanie:

Pomimo pojawienia się w jednej serii, trzy recenzowane modele prezentują mocno odmienny charakter. W zasadzie, pomijając wyposażenie, nie czuć między nimi różnic jakościowych a bardziej odmienność. Wszystkie trzy modele prezentują bardzo wysoką jakość w tej klasie cenowej a nawet wykraczają ponad tę klasę. Prezentacja muzyczna jest angażująca i nasycona. Recenzowane modele nigdy nie spowodowały u mnie zmęczenia, nawet podczas kilkugodzinnych odsłuchów. Ergonomia jest rewelacyjna. Strojenie słuchawek tak, aby nie miały męczących peak-ów w paśmie zdecydowanie udało się konstruktorom. Efektem są słuchawki których możemy używać przez długi czas w ciągu dnia. Jest to typ brzmienia nastawiony na muzykalność a nie analizę. Mamy więc na rynku bardzo ciekawą propozycję, pochodzącą od japońskiego producenta z dużym doświadczeniem w branży. Prezentowane modele są przyjazne użytkownikowi, uniwersalne, solidnie wykonane i co najważniejsze oferujące bardzo dobre brzmienie, które jest owocem umiejętnego zestrojenia.

Plusy i minusy:

E1000:

 • Bardzo dobra dynamika
 • Przejrzystość
 • Neutralne światło prezentacji
 • Bezpośredni przekaz
 • Solidny przewód
 • Atrakcyjna cena
 • Uniwersalne
 • Angażujące
 • Skuteczne
 • Braki w najniższym basie
 • Oszczędne wyposażenie

E2000C:

 • Duża energia przekazu
 • Duża skuteczność
 • Wartka prezentacja
 • Rytmiczne
 • Przyzwoita scena stereo
 • Świetne wykonanie i wyposażenie
 • Doskonały design
 • Bardzo duża wygoda
 • Błyskotliwa góra
 • Nieco nierówny przekaz na średnicy
 • Lekka nosowość wokali
 • Dominujący wyższy bas

E3000C:

 • Duża koherencja przekazu
 • Nasycona średnica
 • Równe pasmo
 • Obszerna scena dźwiękowa
 • Wyjątkowy design i jakość wykonania
 • Odporne na zarysowania
 • Czasem brakuje blasku na górze
 • Wyczuwalnie mniejsza skuteczność od pozostałych dwóch modeli

Dane:

Ceny:

E1000: 129,00 PLN

E2000C: 225,00 PLN

E3000C: 270,00 PLN

Pełna specyfikacja znajduje się na stronie producenta: Final Audio

Dystrybutor: Fonnex

Jedna myśl na temat “Recenzja porównawcza słuchawek Final Audio Design E1000 E2000C E3000C

Dodaj komentarz