Najlepsze piosenki filmowe: klasyka muzyki filmowej

Najlepsze piosenki filmowe: klasyka muzyki filmowej

Wielu z nas bywa, że po obejrzeniu filmu konkretna piosenka zapada nam w pamięć na dłużej. Słychać ją w radiu, przypominamy sobie chwile z filmu, zaczynamy nucić ją pod nosem. W dzisiejszym artykule przedstawimy najbardziej znane i uwielbiane piosenki filmowe, które na stałe wpisały się w historię kina.

 1. “My Heart Will Go On” – Celine Dion (Titanic)
  Na początku musimy wspomnieć o jednej z najbardziej rozpoznawalnych piosenek filmowych wszech czasów. “My Heart Will Go On” wykonana przez Celine Dion to niewątpliwie klasyka muzyki filmowej. Utwór, użyty w filmie “Titanic”, zdobył wiele nagród, w tym Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną. Melodia w połączeniu z poruszającą historią filmową pozostawiła niemałe piętno w sercach widzów.

 2. “I Will Always Love You” – Whitney Houston (The Bodyguard)
  Innym kultowym utworem filmowym jest “I Will Always Love You” w wykonaniu Whitney Houston. Piosenka pochodzi z filmu “The Bodyguard” i została napisana przez Dolly Parton. Dzięki wspaniałemu wykonaniu i emocjonalności utworu, stała się jednym z największych przebojów lat dziewięćdziesiątych. Ta piosenka jest nieodłączną częścią historii muzyki filmowej.

 3. “Eye of the Tiger” – Survivor (Rocky III)
  Przytoczyć należy również “Eye of the Tiger” w wykonaniu zespołu Survivor. Ten energetyczny utwór z filmu “Rocky III” stał się prawdziwym hymnem motywacyjnym. Dzięki swojemu charakterystycznemu brzmieniu i tekstowi poruszającemu temat walki, piosenka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych przez fanów filmowych hitów.

 4. “Don’t You (Forget About Me)” – Simple Minds (The Breakfast Club)
  Nie możemy zapomnieć o ikonicznej piosence “Don’t You (Forget About Me)” w wykonaniu Simple Minds. Ten utwór, użyty w filmie “The Breakfast Club”, stał się nieodłącznym elementem popkultury lat osiemdziesiątych. Jego charakterystyczny refren i nostalgiczne brzmienie idealnie oddają ducha tamtej epoki.

 5. “Stayin’ Alive” – Bee Gees (Saturday Night Fever)
  Kiedy myślimy o piosenkach filmowych, nie sposób nie wspomnieć ścieżki dźwiękowej z filmu “Saturday Night Fever”. Utwór “Stayin’ Alive” w wykonaniu Bee Gees to prawdziwy klasyk muzyki disco. Ten energetyczny hit nie tylko wzbogacił historię filmową, ale również wpłynął na całą kulturę muzyczną.

 6. “Somewhere Over the Rainbow” – Judy Garland (The Wizard of Oz)
  Przechodząc do starszych produkcji filmowych, nie możemy pominąć “Somewhere Over the Rainbow” w wykonaniu Judy Garland. Ta kultowa piosenka, pochodząca z filmu “The Wizard of Oz”, stała się hymnem marzeń i tęsknoty. Jej niezwykła melodia do dziś porusza serca słuchaczy.

 7. “Ghostbusters” – Ray Parker Jr. (Ghostbusters)
  Na koniec warto przypomnieć o utworze “Ghostbusters” w wykonaniu Ray’a Parkera Jr. To piosenka tematyczna z filmu o tym samym tytule, która stała się prawdziwym światowym hitem. Jej chwytliwa melodia i tekst powszechnie znane są do dziś, a film “Ghostbusters” oraz jego ścieżka dźwiękowa mają niepowtarzalne miejsce w historii kina.

Piosenki filmowe, które zaskakują, poruszają i pozostają w naszej pamięci, są nieodłączną częścią klasyki muzyki filmowej. Ich magia i siła wpływu trwają długie lata po premierze filmu, czyniąc je niezapomnianymi dla pokoleń. Zachwycające wykonania i znaczenie, jakie mają dla historii kina, sprawiają, że piosenki te zasługują na miano klasyki muzyki filmowej. Przez wiele lat będą one towarzyszyć nam w naszej codziennej podróży przez świat filmu i muzyki.