Najlepsze solowe albumy wokalistów zespołów rockowych

Najlepsze solowe albumy wokalistów zespołów rockowych

Przedstawiamy listę solowych albumów wokalistów zespołów rockowych, które zdobyły uznanie i pokazały artystom szerokie spektrum muzycznych możliwości. Te wyjątkowe płyty, często różniące się od stylu znanych zespołów, cieszą się popularnością zarówno wśród fanów, jak i krytyków muzycznych. Przyjrzyjmy się tym wydawnictwom, które na dobre wpisały się w historię rocka.

 1. „The Pros and Cons of Hitch Hiking” – Roger Waters (1984)
  Ten album będący projektem solowym wokalisty i basisty Pink Floyd, Rogera Watersa, to muzyczna podróż przez umysł głównego bohatera, który zdejmuje swoje życie na drogę jako stopujący. Koncepcyjna płyta, składająca się z połączonych ze sobą utworów, jest pełna zarówno charakterystycznego dla Pink Floyd ambientu, jak i intymnych oraz emocjonalnych tekstów śpiewanych przez Watersa.

 2. „Blizzard of Ozz” – Ozzy Osbourne (1980)
  Po opuszczeniu legendarnej grupy Black Sabbath, Ozzy Osbourne zaskoczył świat wydając album, który stał się kamieniem milowym w jego solowej karierze. „Blizzard of Ozz” to zbiór potężnych, energetycznych utworów, które nadal są wielkim hitem na koncertach Ozziego. Płyta zawiera m.in. klasyczne piosenki takie jak „Crazy Train” czy „Mr. Crowley”, które są nieodłączną częścią rockowej kanonu.

 3. „Ten Summoner’s Tales” – Sting (1993)
  Były lider zespołu The Police, Sting, udowodnił, że jego talent nie ogranicza się tylko do muzyki rockowej. „Ten Summoner’s Tales” to album, który zestawia elementy popu, jazzu i rocka w niezwykle chwytliwe, melodyjne piosenki. Teksty piosenek, oparte na historiach i doświadczeniach samego Stinga, sprawiają, że każdy utwór na tej płycie to prawdziwe arcydzieło.

 4. „Murmur” – Michael Stipe (1983)
  Na początku swojej kariery, wokalista legendarnego zespołu R.E.M, Michael Stipe, wydał album solowy „Murmer”, który stał się jednym z kluczowych albumów lat 80. Płyta zawiera charakterystyczne dla Stipe’a tajemnicze i niejasne teksty, które zostały wprowadzone na równie enigmatyczną melodię i towarzyszące jej dźwięki. „Murmur” ustanowił ton muzycznego stylu R.E.M. i dał początek ich niezwykłej kariery.

 5. „Travelling Without Moving” – Jay Kay (1996)
  Po sukcesie zespołu Jamiroquai, Jay Kay zdecydował się na solową przygodę z muzyką. Jego debiutancki album solowy „Travelling Without Moving” to mieszanka funky, acid jazzu i elektronicznych dźwięków. Ten energetyczny album, który wciąż elektryzuje słuchaczy na całym świecie, zawiera takie hity jak „Virtual Insanity” i „Cosmic Girl”.

 6. „Blunderbuss” – Jack White (2012)
  Jack White, znany jako wokalista, gitarzysta i lider White Stripes, zaskoczył fanów swoim solowym albumem „Blunderbuss”. Ten album to prawdziwa mieszanina gatunków muzycznych, w której White eksperymentuje z bluesem, rockiem i indie. Album zdobył ogromne uznanie zarówno od fanów, jak i krytyków muzycznych.

 7. „Carry Fire” – Robert Plant (2017)
  Legendarny wokalista Led Zeppelin, Robert Plant, nie przestaje zaskakiwać swoich fanów. „Carry Fire” to kolejny solowy album artysty, na którym łączy on gitarowe brzmienia z elementami muzyki etnicznej i folku. I choć Plant wielokrotnie udowodnił swoje umiejętności w czasach Led Zeppelin, ten album pokazuje jego artystyczną ewolucję i nowe spojrzenie na muzykę.

Podsumowując, solowe albumy wokalistów zespołów rockowych są nie tylko odzwierciedleniem ich indywidualnych talentów, ale również ekscytującą podróżą przez różnorodne gatunki i style muzyczne. Te wydawnictwa udowadniają, że artyści nie muszą ograniczać swojego twórczego potencjału do jednego projektu i są w stanie zaskakiwać swoją publikę nowymi brzmieniami i sposobami ekspresji.